Bilety lotnicze

Bilety autokarowe

Siedlecka Karta Miejska

Potencjalne choroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu A

choroba wymaga długiej, często kilkumiesięcznej hospitalizacji. Nieleczona w niektórych przypadkach może prowadzić do niewydolności wątroby, a w konsekwencji do śmierci. Można się przed nią ochronić za pomocą szczepień. Wystarczy przyjąć dwie dawki szczepionki lub trzy dawki szczepionki skojarzonej i wtedy zyskać jednocześnie ochronę przed WZW typu A i WZW typu B.

Źródło: Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

Wirusowe zapalenie wątroby typu B

zakażenie następuje przez krew i płyny ustrojowe, m.in. podczas kontaktów seksualnych lub w wyniku zabiegów medycznych wykonanych źle wysterylizowanym sprzętem. Choroby można uniknąć dzięki szczepieniu. Pełną ochronę dają trzy dawki szczepionki przeciwko WZW typu B lub skojarzonej, która chroni zarówno przeciwko WZW typu B oraz WZW typu A

Źródło: Department of Health and Human Services, Centers for Disease Control and Prevention (CDC)

Wirusowe zapalenie wątroby typu C

określane jest często mianem cichej epidemii. Większość osób nie wie, że są zakażone i nie odczuwa poważniejszych dolegliwości. Źródłem zakażeń może być przetaczana krew, wykonywany zastrzyk, czy zabieg stomatologiczny. Możliwe jest też zakażenie u fryzjera i kosmetyczki. Nie istnieje szczepionka chroniąca przed tym typem wirusa.

HIV

wirus niedoboru immunologicznego atakuje układ immunologiczny, który chroni organizm przed różnymi zakażeniami, przenoszony jest najczęściej drogą płciową, a także poprzez krew i wydzieliny.

Malaria (zimnica)

choroba, potencjalnie śmiertelna, przenoszona przez komary. Występuje w ponad 100 krajach, które rocznie odwiedza ponad 125 mln. turystów. Rocznie umiera na nią ponad 1 mln osób. Według szacunków WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), każdego dnia malaria powoduje śmierć blisko 3 tys. dzieci. Nie istnieje jeszcze szczepionka chroniąca przed tą chorobą, ale dostępne są leki w tabletkach, które przyjmuje się przed i w trakcie wyjazdu do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowalności.

Tężec

choroba występująca na całym świecie. Pojedyncze szczepienie chroni na blisko 10 lat. Do ewentualnego zakażenia dochodzi w wyniku naruszenia ciągłości skóry.

Ameboza

występuje na całym świecie. Zakażenie amebą następuje w wyniku połknięcia cyst pierwotniaka, które przedostają się wraz z pokarmem do żołądka. Niekiedy mogą one umiejscowić się w płucach, wątrobie albo w mózgu, wywołując wówczas najbardziej niebezpieczny typ choroby. Rocznie na amebozę choruje około 35-50 mln osób, głównie kobiety w ciąży, niemowlęta i małe dzieci.

Cholera

to jedna z najbardziej zakaźnych chorób bakteryjnych. Zakazić się można drogą pokarmową, np. poprzez skażoną wodę. W Polsce choroba nie występuje epidemicznie od 1922r. Często spotykana w postaci epidemii, zwłaszcza w Ameryce Południowej, Bangladeszu i Indiach. W Europie występuje rzadko i jest przywożona z krajów tropikalnych.

Dur brzuszny

choroba wywołująca wysoką gorączkę, może być śmiertelna. Pojedyncze szczepienie zapewnia odporność na 3 lata.

Polio

wirus wywołuje chorobę Heinego - Medina. Co 10 lat należy przyjąć dawkę przypominającą szczepienia.

Żółta gorączka (żółta febra)

przenoszona przez niektóre gatunki komarów w strefie tropikalnej. Szczepionkę przyjmuje się co 10 lat, pełną ochronę zyskuje się już po 10 dniach.

Denga (gorączka krwotoczna)

ostra wirusowa choroba przenoszona przez różne rodzaje komarów, występująca w krajach tropikalnych i subtropikalnych.

Kleszczowe zapalenie opon mózgowych

ostra wirusowa choroba przenoszona przez kleszcze. Szczepienia przeciwko chorobie zalecane są przez Ministerstwo Zdrowia. Zaszczepić się powinny szczególnie osoby wyjeżdżające w tereny leśne (np. na Mazury).

Źródła zakażenia

Woda i żywność:

 • wzw typu A
 • dur brzuszny
 • polio
 • ameba (ameboza)
 • cholera

 

Owady:

 • malaria
 • żółta gorączka (żółta febra)
 • denga (gorączka krwotoczna)
 • kleszczowe zapalenie opon mózgowych
 • japońskie zapalenie mózgu

 

Kontakty seksualne, Urazy lub/i kontakty z zakażoną krwią:

 • wzw typu B
 • wzw typu C
 • HIV
 • kiła
 • tężec